Plajny

Kursy i warsztaty jogi – czy warto, jakie miejsce wybrać?

Choć joga podbija serca coraz większej liczy osób, niektórzy nadal zadają sobie pytanie czy warto ćwiczyć jogę i dlaczego? Gdy już przekonasz się do tego pomysłu, pojawiają się kolejne pytania np. czy wybrać wyjazdowe warsztaty i kursy i jeśli tak to gdzie, czy jednak lepsza będzie joga w domu. Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym poradniku. Zapraszamy do lektury.

 

Warsztaty, kursy i szkoła jogi – czy warto, jakie miejsce wybrać?

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Myślisz o jodze i zastanawiasz się czy powolne, czasem wręcz monotonne ruchy wykonywane podczas ćwiczeń mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na Twoją kondycję więc czy warto ćwiczyć jogę? Otóż okazuje się, że eksperci, którzy zajmują się studiowaniem jogi są zgodni, że jest to aktywność fizyczna, która doskonale wpływa zarówno na rozwinięcie zdolności ruchowych, jak też na kondycję psychiczną.

Co to jest joga?

Jednym z najwcześniej znanych rodzajów masażu jest ten, wykonywany metodą klasyczną. Jest on bazą do wszystkich innych form masażu. Ma on na celu nas zregenerować, ale może też zwalczać różne dolegliwości i zrelaksować. W czasie masażu poczucie odprężenia daje zastosowanie oliwki, która doskonale wpływa na skórę ujędrniając ją. Masażyści zaczynają od głaskania, ale w trakcie zabiegu wykorzystują też inne techniki m.in. ugniatanie, uklepywanie czy rozcieranie, a każda z tych metod pełni określoną funkcję.

Odpowiednio przeprowadzony masaż poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego i limfatycznego, zwiększa elastyczność mięśni i stawów, a wydzielana w jego trakcie serotonina wpływa także na kondycję psychiczną.

Joga dla początkujących

Każdy , kto zaczyna przygodę z jogą zastanawia się czy wszyscy mogą ćwiczyć jogę? Efekty, jakie przynoszą zajęcia jogi, to przede wszystkim relaks ciała i ducha. Odpowiednie ćwiczenia pozwolą wzmocnić  i rozciągnąć ciało, dzięki czemu będzie ono w doskonałej kondycji. Z kolei ćwiczenia oddechowe i medytacja zmniejszą poziom stresu i zrelaksują psychikę. Dlatego nie warto zaprzątać sobie głowy zbędnymi pytaniami czy joga jest dla każdego, ponieważ każdy, niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z tą formą aktywności, czy wchodzi na wyższy poziom poznając jej kolejne style, znajdzie coś dla siebie. Jedynymi bezwzględnymi przeciwskazaniami do uczestnictwa w zajęciach jogi są osteoporoza i zaburzenia równowagi.

Joga a religia

Wokół jogi wraz z coraz większą jej popularnością narasta sporo mitów. Wiele osób zastanawia się czy joga jest religią, a jej uprawianie jest grzechem? Na samym początku warto wyjaśnić, że joga pomimo, że wywodzi się z hinduizmu nie jest religią: nie ma bóstwa, któremu oddaje cześć ani, żadnych form kultu i co najważniejsze może być praktykowana niezależnie od wyznania i narodowości.

Niemniej jednak w swojej pierwotnej postaci joga jest związana z duchowością. I to właśnie ten argument budzi najwięcej wątpliwości czy joga to grzech. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że kursy jogi, które oferują różnego rodzaju szkoły, skupiają się głównie na aktywności fizycznej, co nie stoi w sprzeczności z religią.

Style i rodzaje jogi

Chcesz zacząć ćwiczyć jogę, ale okazało się, że to nie jeden styl, a kilka i nie wiesz na co się zdecydować? Z dostępnych danych wynika, że w Polsce najbardziej popularna, uprawiana przez ok. 40% Polaków, jest joga Iyengara. Na drugim miejscu uplasowała się ashtanga joga, którą ćwiczy nieco ponad 20% rodaków, ale coraz bardziej popularna staje się też vinyasa joga. Sprawdź czym charakteryzują się te style jogi.

Ashtanga joga

Podstawą Ashtanga jogi są płynne przejścia pomiędzy pozycjami w stałej sekwencji (serii asan) i łączenie każdego ruchu z oddechem. Czas trwania w pozycji jest krótki: 3-5 oddechów. Ten styl jest często określany jako medytacja w ruchu.

Vinyasa joga

Jest to jeden z najbardziej popularnych stylów jogi. Często nazywana jest „flow” jogą, ponieważ polega na płynnym przechodzeniu między pozycjami w rytm oddechu. W tym przypadku pozycje jogi  tworzą tematyczne sekwencje, które mają swój cel.  Przykładem może być flow na energię, czy flow na złagodzenie stresu. Z uwagi na skupienie na oddechu oraz ciągłość ruchu,  ten styl polecany jest osobom, które chcą walczyć ze stresem.

Hatha joga

Ten rodzaj jogi wpływa dobroczynnie na cały organizm i ukierunkowany jest na ćwiczenia fizyczne i oddechowe, a opiera się na pozycjach ciała (asanach), sześciu procesach oczyszczających (krija) oraz kontroli oddechu (pranajama). Tempo ćwiczeń i przechodzenie z pozycji do pozycji podczas hatha jogi jest wolne, jednak istotna jest tu siła fizyczna.  

Joga Iyengara

Jest to jedna z najbardziej popularnych technik, polecamy osobom które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą i którzy szukają równowagi i łagodnego wzmocnienia ciała. Iyengara  joga skupia się na precyzji ruchów i ułożenia ciała oraz pozostania w poszczególnych asanach.  Często wykorzystuje się w niej akcesoria, takie jak pasy ułatwiające wykonywanie póz, a także koc i klocki.

Yin joga

Yin joga jest nazywana akupunkturą bez igieł. Ten rodzaj jogi opiera się na ię na filozofii Tao, gdzie yin oraz yang to przeciwstawne energie (yin to spokojne, zimne, yang dynamiczne, ciepłe), które definiują naturę. Yin joga to powolna, relaksacyjna prak-tyka, która pomaga uzyskać dostęp do głębszych tkanek, takich jak tkanka łączna i powięź. 

Joga Kundalini

Joga Kundalini to styl jogi, który łączy techniki oddziaływania na umysł i ciało, np. medytacje, mantry, a także ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Celem tej techniki jest pobudzenie i zhar-monizowanie wewnętrznych ośrodków energetycznych w ciele (czakr).

Bikram joga

Bikram joga jest idealna dla osób początkujących, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z tą formą aktywności. Jest to dynamiczny styl, który bazuje na 26 najłatwiejszych pozycjach znanych z hatha jogi, które każdy jest w stanie wykonać. Wyróżnia się jednak specyficznymi warunkami ćwiczeń. Do jej uprawiania wymagana jest temperatura ok. 40°C, dzięki której ciało ma stać się bardziej elastyczne i łatwiej niwelować powstałe napięcia.

Aerial joga

Aerial joga, czyli inaczej mówiąc joga powietrzna jest wykonywana z wykorzystaniem pod-wieszonych na suficie chust hamaków, których zadaniem jest podtrzymywanie ciężaru ciała. W czasie tej jogi osoby ćwiczące przyjmują pozycje odwrócone, co pozwala przełamywać własne blokady.

Acro joga

Acro joga to jedna z najnowszych odmian jogi. Jest ona połączeniem jogi i akrobatyki. Jest to rodzaj jogi, którą trenuje się w parach – osoba silniejsza jest bazą, a lżejsza lotnikiem. Styl ten wymaga od partnerów ogromnego zaufania i otwartości. 

Warsztaty, kursy jogi – na jakie warto się wybrać?

Masz ochotę zacząć ćwiczyć jogę? A może jesteś na zaawansowanym poziomie i szukasz czegoś więcej? W obydwu przypadkach idealne będą warsztaty lub kursy jogi. 

Miejsc, gdzie można uprawiać jogę jest wiele. Popularność tej formy aktywności fizycznej sprawia, że szkoła jogi jest w każdym większym mieście i małym miasteczku. Poza zajęciami stacjonarnymi jest mnóstwo różnych form warsztatów np. obozy jogi lub weekendy z jogą. Zanim się na nie zapiszesz, warto wiedzieć czym się wyróżniają. 

Warsztaty wyjazdowe z jogą

Uczestniczysz w kursach jogi w swoim mieście i masz ochotę na coś więcej? Wyjazd z jogą to doskonała szansa na oderwanie się od codzienności i spotkanie ciekawych ludzi, z różnych stron naszego kraju oraz z zagranicy, którzy tak jak Ty kochają jogę. Najczęściej jest on utrzymamy w stylu slow. Jego celem jest uzyskanie wewnętrznej harmonii oraz spokoju ducha.

Podczas takich wyjazdów nawiązuje się wiele przyjaźni. Wśród uczestników są osoby zaawansowane, które praktykują jogę na co dzień oraz takie, które robią to okazjonalnie. Motywem uczestnictwa w wyjazdowych warsztatach jogi jest chęć zrobienia czegoś dobrego dla siebie i swojego ciała. 

 

Weekend z jogą

Weekend z jogą to dwu lub trzydniowy wyjazd w atrakcyjne miejsce. Program takiego joga wyjazdu jest tak skonstruowany, by maksymalnie pozbyć się codziennego zabiegania i skupić się na odzyskaniu równowagi i złagodzeniu napięć. Każdy dzień wypełniają długie godziny jogi, często na świeżym powietrzu oraz ogólny relaks i integracja uczestników. Do jednych z najbardziej popularnych weekendowych kursów jogi należy majówka, lub czerwcówka z jogą.

Obóz jogi

Obóz jogi to idealna okazja, by w pięknych okolicznościach przyrody odnaleźć równowagę między ciałem, umysłem i duchem. Ta forma szkolenia trwa ok. 6-7 dni. Taki urlop, czy wakacje z jogą pozwolą Ci odpowiednio nastroić się na kolejne miesiące. W ich trakcie większość czasu wypełniają zajęcia jogi, ale równie dużo czasu poświęcasz na relaks, spacery oraz korzystanie z lokalnych atrakcji.

Wyjazdy z jogą dla singli, par, seniorów

Jak już wspomnieliśmy jest wiele rodzajów jogi. Organizatorzy kursów nierzadko personalizują warsztaty, kierując je do konkretnego grona osób. Dlatego bardzo często organizowane są wyjazdowe warsztaty jogi dla seniorów, które mają na celu podniesienie energii oraz poprawę elastyczności i motoryki uczestników. Ich program jest dostosowany do wszystkich kursantów, niezależnie od stopnia sprawności.

Coraz większą popularnością cieszy się także joga dla par. Wyjazdowe warsztaty jogi dla par pozwolą nie tylko spędzić ze sobą sporo czasu, ale także pogłębić więź z partnerem, obudzić uśpione zmysły i uwodzić bliskością.

Z kolei dla osób, które chciałyby chwilowo odpocząć od rodziny i znajomych i chcą odnaleźć wewnętrzny spokój organizowana jest joga dla singli. Oferta na rynku jest dość szeroka, mogą to być warsztaty stacjonarne lub wyjazdowe.

Joga w domu

Jeśli nie masz czasu na regularne zajęcia, możesz ćwiczyć jogę w domu. Niemniej jednak jest to sposób dla osób zawansowanych, które poznały techniki jogi w czasie innych kursów lub zajęć.  Taki samodzielny trening w domu pomoże Ci dobrze zacząć dzień, rozciągnie mięśnie i poprawi nastrój. Musisz tylko pamiętać, by odpowiednio się do tego przygotować.

Strój do jogi

Planujesz zajęcia jogi dla początkujących? Zwróć uwagę na odpowiedni strój. Pamiętaj, że w czasie ćwiczeń najważniejsze są komfort i swoboda. Ubranie powinno być luźne, by nie krępowało ruchów i wykonane z naturalnej tkaniny, która nie będzie Cię w żaden sposób ograniczała w czasie wykonania różnych pozycji jogi. Jednak warto zachować umiar, bo zbyt luźny ubiór może sprawić, że trener nie będzie w stanie ocenić prawidłowości wykonanych przez Ciebie pozycji.

Jak zostać instruktorem jogi

Jeśli jesteś na zaawansowanym poziomie, a joga to cały Twój świat, czas się zastanowić jakie kursy jogi możesz rozpocząć, by przejść na wyższy poziom i np. zająć się nią zawodowo. Kurs instruktorski jogi pozwala pod okiem profesjonalistów zdobyć praktyczne umiejętności i rzetelną wiedzę na temat systemów jogi. Po zakończonym kursie zdobywasz poświadczone certyfikatem kwalifikacje i umiejętności, dzięki którym możesz zawodowo zająć się nauczaniem jogi.

 Zatem jak zostać nauczycielem jogi? Przede wszystkim wymagania jakie musisz spełnić, to ukończyć kurs jogi w wymiarze ok. 200 godzin zgodnie z wymaganiami organizacji certyfikującej nauczycieli, czyli Yoga Allience. Organizacja ta posiada określone wymogi dotyczące jakości nauczania, programu i ilości godzin, dzięki którym standaryzuje nauczanie. W Polsce jest sporo szkół, które organizują tego typu kursy.

Miejsce na warsztaty jogi

Szkoły jogi prześcigają się w tworzeniu różnego rodzaju ofert warsztatów i szkoleń. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „szkoła jogi Warszawa” lub dodając inne miasto, w którym mieszkasz, raczej na pewno znajdziesz odpowiednią ofertę w swojej okolicy. Jest to doskonały sposób na odreagowanie codziennego stresu, czy gonitwy.

Jednak, gdy codzienna praktyka przestanie Ci wystarczać, a zapewne prędzej czy później tak się stanie 😉 zacznie prześladować Cię pytanie gdzie na weekend z jogą można pojechać, by nie tylko odpocząć od codzienności, ale też przenieść się w inny wymiar relaksu. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę organizowane przez wielu instruktorów joga wyjazdy. Sa to zwykle miejsc w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody, a towarzyszą Ci ludzie, którzy kochają tę aktywność tak, jak Ty. Podczas takich spotkań z jogą możecie obdarzyć się wzajemnym wsparciem, następuje wymiana opinii, myśli i energii.

  

gdzie na weekend z jogą

Agroturystyka z salą do jogi - dlaczego warto odwiedzić Ogród Dobrych Myśli w Plajnach?

Każdy instruktor, który szuka miejsca na weekend z jogą dla początkujących, albo na kurs instruktora jogi dla osób zaawansowanych, jadąc palcem po mapie Polski powinien zatrzymać się w Plajnach. W naszym siedlisku na pograniczu Żuław Wiślanych i Warmii, w krainie zwanej Oberlandem mamy doskonałe miejsce na kursy, szkolenia i warsztaty jogi.

Latem oddajemy do dyspozycji nasz Ogród Dobrych Myśli, w którym można ćwiczyć jogę w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody i ukrytymi w nich dobrymi myślami. Jeśli jednak pogoda nie będzie rozpieszczać lub obóz jogi odbywa się w terminie zimowym nasza sala do jogi czeka.

To, co możemy zagwarantować to miejsce pełne energii, ale jednocześnie w którym czas płynie wolniej. Do tego serwujemy pyszną i zdrową kuchnię (także wegetariańską) na bazie naszych ekologicznych warzyw i owoców oraz pysznych przetworów i kiszonek. Do dyspozycji są także pokoje gościnne w agroturystyce.

 

Sprawdź co oferuje agroturystyka z miejscem na warsztaty w Plajnach >>

 

Kursy jogi w Plajnach – opinie

Nasza sala jogowa gościła już wiele osób. Jest to przestrzeń warsztatowa, którą z łatwością dostosowujemy do wymogów organizatorów odbywających się u nasz warsztatów i kursów.  Cieszymy się, że instruktorzy, którzy raz nam zaufali do nas wracają. Jednak o tym, dlaczego warto wybrać Plajny jako najlepsze miejsce na warsztaty jogi świadczą opinie zarówno organizatorów, jak i uczestników.  

 

(…) Plajnieńskim gospodarzom przepięknie dziękuję za opiekę, pyszności i serdeczności. Wracam do Was zawsze z wielką radością. Asia Łotysz Joga, Czerwcówka z jogą w Plajnach

 

Wspaniałe miejsce na warsztaty dla grup! Gdzie każdy może poczuć się jak w domu – ciepło i serdecznie przyjęty przez Gospodarzy ☺️. Przepyszne jedzenie z lokalnych produktów, przygotowywane z sercem. Piękna, jasna sala, z drewnianą podłogą i możliwością regulacji ciepła i intensywności oświetlenia. Polecam każdemu, komu zależy na jakości proponowanych warsztatów. Coś swojego – szkoła jogi

 

Zobacz najbliższe kursy jogi w Plajnach >>