Plajny

Wakacje z dziećmi – czy agroturystyka na wsi będzie odpowiednia?

W życiu niemal każdego rodzica co roku nadchodzi taki moment, w którym pojawia się pytanie gdzie na wakacje z dziećmi warto pojechać, by odpocząć od zgiełku codzienności i porządnie naładować baterie! W tym poradniku podpowiemy Ci dlaczego wakacje na wsi to idealny pomysł na letni odpoczynek!

Wakacje z dziećmi – czy agroturystyka na wsi będzie odpowiednia

Wakacje na wsi – idealny sposób na spędzenie wakacji

Większość z nas dorosłych z rozrzewnieniem wspomina sielskie wakacje u babci czy cioci na wsi. Dlaczego? Bo był to czas beztroski, pomocy w pracach polowych i zabaw na świeżym powietrzu oraz nawiązywania nowych znajomości. Nawet jeśli w zakamarkach swojej pamięci widzisz to już tylko jak przez mgłę, warto odświeżyć pamięć. Zatem nie zastanawiaj się gdzie się udać z dzieckiem na wakacje, tylko zaplanuj urlop na wsi, by pokazać dziecku jak fajna może to być przygoda.     

Dla kogo wypoczynek na wsi?

Odpoczynek na wsi docenią z pewnością mieszańcy dużych i średnich miast, gdzie nie ma przestrzeni na spokojne spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Na takie wakacje powinni się wybrać rodzice z dziećmi, które mało czasu spędzają na zewnątrz, a ich aktywność ogranicza się w dużej mierze do czterech ścian.

Agroturystyka na wsi będzie też idealną formą odpoczynku dla wszystkich tych, którzy cenią ekologię, chcą odpocząć od zgiełku miasta, korków i pośpiechu, a także tych którzy potrzebują zwolnić tempo w czasie wakacji.    

Wakacje z dziećmi - dlaczego warto jechać na wieś?

Planując rodzinne wakacje, jednym z podstawowych celów każdej wyprawy jest chęć odkrywania nowych miejsc. Ale to nie musi oznaczać dalekiej podróży za granicę. Jak mówi znane przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. To prawda – coraz więcej osób odkrywa, że  doskonałym pomysłem  na totalny reset całej rodziny jest wypoczynek na wsi.

Godne polecenia miejsca na wakacje z dzieckiem oferują naprawdę sporo atrakcji, ale też  same uroki wsi z pewnością sprawią, że Twoje pociechy będą zachwycone.

Wakacje z dziećmi - dlaczego warto jechać na wieś?


Zalety wypoczynku na wsi

Niepodważalną zaletą wakacji na wsi z dziećmi, jest czyste powietrze, którym będziecie oddychać przez cały urlop. Choć współczesne wsie są mocno rozwinięte, są miejsca gdzie samochody jeżdżą rzadko, a w okolicy nie ma dużych zakładów produkcyjnych. Zwykle właśnie tam, na takim uboczu, usytuowane są najlepsze agroturystyki w Polsce.

Warto spędzić rodzinne wakacje na wsi, ponieważ tam czas płynie wolniej. Otacza Cię nieśpieszna atmosfera, spokój i cisza. Tydzień czy dwa w takim otoczeniu sprawią, że porządnie naładujesz akumulatory, a Twoje dzieci nie będą wiedziały co to nuda. Co więcej, w czasie takich wakacji poświęcasz niemal 100% czasu tylko swojej rodzinie. Możecie spacerować po okolicznych łąkach i lasach, obserwować zwierzęta, rozmawiać ze sobą i korzystać z okolicznych atrakcji.

Jeśli wyjedziesz na wakacje z dzieckiem na wieś, docenisz z pewnością urzekające widoki z okna. Jednak najbardziej nieoceniona jest bliskość natury np. śpiew ptaków, który będzie Cię budził każdego ranka.

Co można robić w wakacje na wsi?

Dla Ciebie eko wakacje na wsi to idealny sposób na odpoczynek, ale zastanawiasz się czy Twoje dziecko nie będzie się nudzić? Wątpliwości rozwieje powrót do przeszłości 😊 Przypomnij sobie, jak to było, gdy Ty spędzałeś lato na wsi u dziadków lub innych krewnych. Z pewnością był to czas przepełniony wrażeniami. Jesteśmy przekonani, że Twoje dziecko też doceni ten czas, zwłaszcza że będzie on spędzony z Tobą, a otaczająca Was  natura będzie tylko lub aż nieocenionym dodatkiem. 

Wakacje na wsi z dzieckiem, to przede wszystkim czas spędzony blisko natury. Bieganie po łąkach, granie w piłkę czy po prostu swobodna zabawa na świeżym powietrzu to najważniejsze zalety odpoczynku na wsi. Wakacje poza miastem dają dzieciom zdecydowanie więcej przestrzeni niż w lokalnych parkach. Co ważne jest to przestrzeń, której pociechy nie  muszą dzielić z rówieśnikami – wystarczy jej dla wszystkich.

Co jeszcze można robić na wsi? Jest to idealny czas na obserwację tego co nas otacza. Podczas długich spacerów możesz spotkać nie tylko zwierzęta gospodarskie, jak krowy czy konie, ale także bociany, żurawie i inne ptaki. Co więcej podczas wędrówki z pewnością zauważysz lokalnych rolników przy pracach na polu. Wakacje to czas sianokosów oraz żniw – więc częstym widokiem i nie lada gratką dla małych odkrywców są jeżdżące po polach traktory z maszynami rolniczymi oraz kombajny.  

Lato na wsi nie może istnieć bez wypraw do pobliskich lasów w poszukiwaniu skarbów natury. A takie eskapady mogą zakończyć się niezłymi łupami w postaci grzybów, jeżyn i jagód.  W międzyczasie można przyjrzeć się pracy mrówek i może uda się spotkać sarny albo łosia.  

Wakacje z dziećmi w Plajnach – zobacz co Cię czeka na Warmii

Jeśli planujesz odpoczynek na wsi, w miejscu gdzie czas płynie wolno i otoczy Cię święty spokój, odwiedź koniecznie Ogród Dobrych Myśli w Plajnach. Jest on położony w niewielkiej miejscowości na pograniczu Warmii i Żuław, w krainie zwanej Oberlandem.

Plajny - agroturystyka dla dzieci

Plajny to niewielka wioska, która oferuje wszystkie wypisane wyżej, typowe dla wsi atrakcje. Co ważne w okolicy znajdziesz wiele ciekawych miejsc i atrakcji, które zdecydowanie umilą pobyt całej Twojej rodzinie. 

Spędzając wakacje z dziećmi na wsi w agroturystyce Plajny masz pewność, że jest to miejsce, w którym z pewnością Twoje dziecko nie będzie się nudzić. Masz gwarantowane podglądanie okolicznych zwierząt gospodarskich i prac polowych, zieleń łąk i lasów i wiele innych atrakcji. Co ważne dla Ciebie, w naszym gospodarstwie agroturystycznym posiadamy pełne wyposażenie przydatne rodzicom: od wanienek, łóżeczek na zabawkach, książeczkach i ogrodzonym placu zabaw kończąc. Nie musisz też organizować jedzenia, ponieważ oferujemy pokoje gościnne z wyżywieniem.

Dość wyjątkowa, zwłaszcza latem, jest nasza jadalnia, która w zasadzie jest jadalnio – bawialnią. Dlatego nie musisz gonić za dziećmi, gdy skończą śniadanie… W jednym pomieszczeniu mieścimy stoliki, byście mogli spokojnie wypić poranną kawę, podczas gdy Wasza pociecha w tym czasie będzie oddawać się harcom i zabawom w sporym kąciku dla dzieci, z dużą ilością zabawek i książeczek. Co ważne dzieci wkręcone w zabawę często zapominają o tabletach i telefonach komórkowych 🙂

Co można robić w wakacje na wsi

Atrakcje wakacyjne dla rodzin z dziećmi

Jedną z atrakcji, która przypadnie do gustu zarówno mniejszym, jak i bardziej wyrośniętym pociechom  jest rejs Kanałem Elbląskim, który jest zabytkiem techniki i polskim pomnikiem historii. Jest to jedyny szlak na świecie, gdzie statki nie tylko płyną po wodzie, ale również są przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Fani wypraw rowerowych z pewnością docenią, że nasza agroturystyka w Plajnach posiada własną wypożyczalnię rowerów. Natomiast jeśli chodzi o szklaki rowerowe, Warmia ma ich naprawdę sporo, a część z nich przebiega w naszej okolicy.  Jednym z najpopularniejszych jest Szlak Mennonitów. Najbliżej nas przebiega 35–cio km odcinek wiodący przez Żuławy Elbląskie.

Poznaj warmińskie szlaki rowerowe >>

Jeszcze inną atrakcją, idealną zarówno dla małych, jak i dużych gości, jest wyprawa na Kozią Farmę Złotna. Możesz wybrać się tam samochodem lub rowerem ok. 11 km trasą. To, co Cię tam czeka, to bardzo przyjazne stadko kóz, które na dzień dobry będzie domagało się mnóstwa pieszczot i głaskania. Gospodarze z pasją opowiedzą o ich zwyczajach, a jeśli najdzie Cię ochota możesz towarzyszyć kózkom w drodze na pastwisko lub podpatrzeć jak w serowarni wytwarzane są ekologiczne kozie sery.

 

Wakacje na wsi dla nastolatków

Jeśli planujesz wakacje z dziećmi w nieco starszym wieku, polecamy zwiedzanie okolicznych miast, takich jak Pasłęk, Malbork czy Frombork.

Jedną z atrakcji, dla dzieci od 9 roku życia jest nocleg w wybudowanym ok. 300 lat temu domu podcieniowym. Zastanawiasz się jak wygląda i co to znaczy dom podcieniowy? Jest to typ wiejskiego budynku, charakterystycznego dla dawnych Żuław. O wyjątkowości naszego domu świadczy podcień, czyli wysunięte piętro oparte na pięciu drewnianych filarach. Pierwotnie miejsce to służyło gospodarzom jako magazyn, obecnie znajduje się tam jeden z naszych pokoi gościnnych, który pomieści od dwóch do czterech osób.  

 

Zobacz co robić z dzieckiem w agroturystyce Plajny >>

Wakacje na wsi w gospodarstwie ekologicznym